Raport nr 58/2016
Podstawa prawna:
art. 17 ust. 1 MAR
Zarząd Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Polskiego Spółki Akcyjnej („PKO Bank Polski” lub „Bank”) informuje, że w dniu 6 grudnia 2016 r. Komisja Nadzoru Finansowego („KNF”) przyjęła stanowisko w sprawie polityki dywidendowej instytucji finansowych, w tym banków.
Wskazane w stanowisku KNF kryteria wypłaty dywidendy dla banków komercyjnych za 2016 rok są następujące:
KNF rekomenduje, by dywidendę mogły wypłacić jedynie banki spełniające jednocześnie poniższe kryteria:
- nie realizujące programu naprawczego;
- ocenione pozytywnie w ramach procesu badania i oceny nadzorczej (BION) - ocena końcowa BION nie gorsza niż 2,5;
- posiadające dźwignię finansową (LR) na poziomie wyższym niż 5%;
- w przypadku bycia OSII (inną instytucją o znaczeniu systemowym) posiadające współczynnik kapitału Tier 1 na poziomie wyższym niż minimalna wartość tego wskaźnika podwyższona o kapitał bezpieczeństwa, tj.: posiadające współczynnik kapitału Tier 1 (T1) wyższy od 13,25% + 0,75%*add-on + bufor OSII;
- posiadające łączny współczynnik kapitałowy na poziomie wyższym niż: 13,25% + add-on + bufor OSII.
KNF rekomenduje, by banki spełniające jednocześnie powyższe kryteria mogły wypłacić do 50% z wypracowanego zysku.
KNF zarekomendowała, by do 100% z wypracowanego zysku mogły wypłacić banki spełniające oczekiwania nadzorcze co do minimalnego poziomu łącznego współczynnika kapitałowego (TCR) uwzględniającego kapitał bezpieczeństwa. W przypadku bycia OSII - posiadające łączny współczynnik kapitałowy (TCR) wyższy od 16,25% + add-on + bufor OSII.
PKO Bank Polski informuje, że spełnia wszystkie wyżej opisane kryteria umożliwiające wypłatę dywidendy do 50% zysku za 2016 rok. Bank dodatkowo podkreśla, iż raportem nr 57/2016 (z dnia 1 grudnia 2016 r.) poinformował o spełnieniu się warunków braku wypłaty dywidendy z zysku osiągniętego w 2015 roku oraz z niepodzielonego zysku z lat ubiegłych.
Dodatkowo KNF wskazała, że banki istotnie zaangażowane w walutowe kredyty mieszkaniowe dla gospodarstw domowych (posiadające w portfelu należności od sektora niefinansowego ponad 5% udział walutowych kredytów mieszkaniowych dla gospodarstw domowych) korygują stopę wypłaty dywidendy w oparciu o dwa dodatkowe kryteria:
- Kryterium 1 (K1) – bazujące na udziale walutowych kredytów mieszkaniowych dla gospodarstw domowych w całym portfelu należności od sektora niefinansowego.
- Kryterium 2 (K2) – bazujące na udziale kredytów mieszkaniowych walutowych udzielonych w latach 2007 i 2008 (kredyty decydujące o wysokości strat banków w przypadku implementacji ewentualnych rozwiązań ustawowych) w portfelu walutowych kredytów mieszkaniowych gospodarstw domowych.
KNF zaleciła stosowanie odpowiednich korekt w zależności od wielkości posiadanego przez bank portfela:
Kryterium 1
- banki z udziałem powyżej 10% - korekta stopy dywidendy 20%
- banki z udziałem powyżej 20% - korekta stopy dywidendy 30%
- banki z udziałem powyżej 30% - korekta stopy dywidendy 50%
Kryterium 2
- banki z udziałem powyżej 20% - korekta stopy dywidendy 30%
- banki z udziałem powyżej 50% - korekta stopy dywidendy 50%
Ponadto KNF stanęła na stanowisku, że banki posiadające nierozdysponowane zyski z lat poprzednich, każdorazowo w sytuacji zamiaru wypłaty dywidendy, są zobowiązane do notyfikacji tych planów do KNF, gdzie będą podlegały indywidualnej ocenie. O taką zgodę mogą ubiegać się banki spełniające kryteria do wypłaty dywidendy.
Wymagany dla PKO Banku Polskiego poziom współczynników kapitałowych, o których mowa w stanowisku KNF jest następujący:
Współczynnik kapitału podstawowego T1 = 14,62%
Łączny współczynnik kapitałowy TCR = 14,83%
Według stanu na dzień 30 września 2016 r. wielkość współczynników kapitałowych dla Banku i Grupy Kapitałowej kształtowała się następująco:
Bank
- Współczynnik kapitału podstawowego T1 = 15,63%
- Łączny współczynnik kapitałowy TCR = 17,03%
Grupa Kapitałowa
- Współczynnik kapitału podstawowego T1 = 14,65%
- Łączny współczynnik kapitałowy TCR = 16,00%
Kryterium 1 ze stanowiska KNF:
udział walutowych kredytów mieszkaniowych dla gospodarstw domowych w całym portfelu należności od sektora niefinansowego – 19,10%
Kryterium 2 ze stanowiska KNF:
udział kredytów mieszkaniowych walutowych udzielonych w latach 2007 i 2008 (kredyty decydujące o wysokości strat banków w przypadku implementacji ewentualnych rozwiązań ustawowych) w portfelu walutowych kredytów mieszkaniowych gospodarstw domowych – 44,65 %
Bank informuje, że będzie na bieżąco monitorował poziom współczynników kapitałowych, wskazujących na możliwość wypłaty dywidendy.