Adekwatność kapitałowa i testy warunków skrajnych
Raporty adekwatności
- Zarządzanie adekwatnością kapitałową to proces mający na celu zapewnienie, że poziom ryzyka, które bank i Grupa Kapitałowa podejmują w związku z rozwojem działalności biznesowej, może zostać pokryty posiadanym kapitałem, biorąc pod uwagę określony poziom tolerancji na ryzyko i horyzont czasowy.
Testy warunków skrajnych TWS Europejskiego Urzędu Nadzoru
Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) regularnie przeprowadza europejskie testy warunków skrajnych (stress tests), zgodnie ze swoim mandatem monitorowania i oceny zmian na rynku, a także identyfikowania trendów, potencjalnych zagrożeń i ryzyk w europejskim systemie bankowym. PKO Bank Polski jest poddawany testom warunków skrajnych EBA od 2010 roku.
Ponadto od 2011 r. EBA przeprowadza coroczne ćwiczenia ujawniające (transparency exercises) dla banków w Unii Europejskiej i Europejskim Obszarze Gospodarczym. Proces ten stanowi element ciągłych wysiłków organów nadzorczych mających na celu wspieranie przejrzystości i dyscypliny rynkowej w UE oraz uzupełnia Filar III (Basel III), zgodnie z dyrektywą UE w sprawie wymogów kapitałowych (CRD). PKO Bank Polski był pierwszym polskim bankiem, który wziął udział w ćwiczeniach ujawniających EBA.
- Wyniki TWS 2023
Bank uczestniczył w kolejnej edycji europejskich testów warunków skrajnych przeprowadzonych w 2023 roku przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego („EBA”) przy udziale Komisji Nadzoru Finansowego oraz Europejskiego Banku Centralnego („ECB”) i Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego („ESRB”). W teście wzięło udział 70 banków z 16 krajów Unii Europejskiej (UE) i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EWG), obejmujących 75% aktywów sektora bankowego Unii.
Ogólnoeuropejskie testy warunków skrajnych w 2023 roku nie posiadają progu określającego ich zaliczenie, zamiast tego mogą one służyć jako ważne źródło informacji do celów procesu przeglądu i oceny nadzorczej (BION). Wyniki pomogą właściwym organom w ocenie zdolności Banku do spełnienia stosownych wymogów ostrożnościowych w ramach scenariuszy warunków skrajnych.
Scenariusz niekorzystnych warunków skrajnych został ustalony przez ECB/ESRB i obejmuje trzyletni horyzont czasowy 2023-2025. Test warunków skrajnych został przeprowadzony przy założeniu statycznego bilansu na grudzień 2022 r., zatem nie uwzględnia przyszłych strategii biznesowych i działań zarządczych. Prezentowane wyniki testu warunków skrajnych nie stanowią prognozy zysków Banku.
Zgodnie z wynikami ogólnoeuropejskich testów warunków skrajnych w 2023 roku, skonsolidowany współczynnik kapitału podstawowego Tier 1 (CET1) Banku byłby w 2025 r. na poziomie 22,27% w scenariuszu bazowym oraz 13,26% w scenariuszu skrajnym, natomiast skonsolidowany CET 1 na koniec 2022 r. wyniósł 17,67%. Bez stosowania okresów przejściowych, skonsolidowany współczynnik kapitału podstawowego Tier 1 (CET1) Banku na koniec 2025 pozostałby bez zmian, zaś na koniec 2022 r. wyniósłby 16,48%. Wyniki ogólnoeuropejskich testów warunków skrajnych w 2023 r. odzwierciedlają ostrożnościowe podejście Banku do symulacji przeprowadzanych na potrzeby nadzoru europejskiego i krajowego. Bank przeprowadzając testy warunków skrajnych uwzględnia założenia, które w rzetelny sposób wskazują zagrożenia oraz ich potencjalny wpływ na działalność Banku.
Najbardziej istotnym czynnikiem wpływającym na obniżenie skonsolidowanych współczynników kapitałowych na koniec 2025 r. w scenariuszu skrajnym było ujęcie wpływu kosztów ryzyka prawnego związanego z kredytami hipotecznymi denominowanymi i indeksowanymi do CHF na prognozowane wyniki Banku w latach 2023-2025.
W celu uzyskania dodatkowych informacji dotyczących konstrukcji scenariuszy, przyjętych założeń oraz metodologii prosimy o zapoznanie się informacjami na stronie internetowej EBA oraz z indywidualnym raportem dla PKO Banku Polskiego S.A. Komunikat o zakończeniu testu warunków skrajnych przez EBA w 2023 roku jest również dostępny na stronie Komisji Nadzoru Finansowego.
- Wyniki TWS 2021
PKO Bank Polski uczestniczył w kolejnej edycji europejskich testów warunków skrajnych przeprowadzonych w 2021 roku przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) przy udziale Komisji Nadzoru Finansowego oraz Europejskiego Banku Centralnego (ECB) i Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego (ESRB). W teście wzięło udział 50 banków z 15 krajów Unii Europejskiej (UE) i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EWG), obejmujących 70% aktywów sektora bankowego Unii.
Ogólnoeuropejskie testy warunków skrajnych w 2021 roku nie posiadają progu określającego ich zaliczenie, zamiast tego mogą one służyć jako ważne źródło informacji do celów procesu przeglądu i oceny nadzorczej (BION). Wyniki pomogą właściwym organom w ocenie zdolności Banku do spełnienia stosownych wymogów ostrożnościowych w ramach scenariuszy warunków skrajnych.
Scenariusz niekorzystnych warunków skrajnych został ustalony przez ECB/ESRB i obejmuje trzyletni horyzont czasowy 2021-2023. Test warunków skrajnych został przeprowadzony przy założeniu statycznego bilansu na grudzień 2020 r., zatem nie uwzględnia przyszłych strategii biznesowych i działań zarządczych. Prezentowane wyniki testu warunków skrajnych nie stanowią prognozy zysków Banku.Zgodnie z wynikami ogólnoeuropejskich testów warunków skrajnych w 2021 roku, skonsolidowany współczynnik kapitału podstawowego Tier 1 (CET1) Banku byłby w 2023 r. na poziomie 18,05% w scenariuszu bazowym oraz 15,37% w scenariuszu skrajnym, natomiast skonsolidowany CET 1 na koniec 2020 r. wyniósł 16,99%. Po uwzględnieniu pełnego efektu wdrożenia MSSF 9, skonsolidowany współczynnik kapitału podstawowego Tier 1 (CET1) Banku wyniósłby na koniec 2023 r. odpowiednio 17,98% oraz 15,19%, zaś na koniec 2020 r. wyniósłby 16,39%.
W celu uzyskania dodatkowych informacji dotyczących konstrukcji scenariuszy, przyjętych założeń oraz metodologii prosimy o zapoznanie się informacjami na stronie internetowej EBA oraz z indywidualnym raportem dla PKO Banku Polskiego. Komunikat o zakończeniu testu warunków skrajnych przez EBA w 2021 r. jest również dostępny na stronie Komisji Nadzoru Finansowego.
- Ćwiczenia ujawniające 2020
PKO Bank Polski został uwzględniony w ćwiczeniu ujawniającym Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBA) zakończonym w grudniu 2020 r.
Kolejne z serii badań przeprowadzanych przez EBA objęło 129 banków z 26 krajów Unii Europejskiej (UE) i Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz 6 banków z Wielkiej Brytanii. Opublikowane dane dotyczą pozycji kapitałowych, ekspozycji na ryzyko, ekspozycji dźwigni i jakości aktywów banków objętych ćwiczeniem. Dane zostały ujawnione na najwyższym poziomie konsolidacji na podstawie sprawozdawczości nadzorczej dla dwóch okresów referencyjnych - marca i czerwca 2020 r. Pomimo negatywnego szoku wywołanego przez epidemię COVID-19 banki utrzymały solidne wskaźniki kapitałowe i płynnościowe oraz zwiększyły akcję kredytową. Jednak niepewność makroekonomiczna ciągle się utrzymuje, rentowność jest na rekordowo niskim poziomie i występują wczesne oznaki pogorszenia jakości aktywów w sektorze.
PKO Bank Polski osiągnął lepsze wyniki od europejskich konkurentów w sektorze bankowym pod względem wskaźnika kapitału podstawowego Tier 1, który wyniósł 16,98% w czerwcu 2020 r. w porównaniu z 15,0% dla banków objętych ćwiczeniem.
W celu uzyskania dodatkowych danych prosimy o zapoznanie się informacjami na stronie internetowej EBA oraz z indywidualnym raportem dla PKO Banku Polskiego.
- Ćwiczenia ujawniające 2019
PKO Bank Polski uczestniczył w ćwiczeniu ujawniającym przeprowadzonym przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) w listopadzie 2019 r. we współpracy z Komisją Nadzoru Finansowego.
Ćwiczenie objęło 131 banki z 27 krajów Unii Europejskiej (UE) i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, dla których opublikowano dane dotyczące pozycji kapitałowych, ekspozycji na ryzyko, ekspozycji dźwigni i jakości aktywów. Dane zostały ujawnione na najwyższym poziomie konsolidacji na podstawie sprawozdawczości nadzorczej dla czterech okresów referencyjnych - września i grudnia 2018 r. oraz marca i czerwca 2019 r.
PKO Bank Polski osiągnął lepsze wyniki od europejskich konkurentów w sektorze bankowym pod względem wskaźnika kapitału podstawowego Tier 1, który wyniósł 17,26% w czerwcu 2019 r. w porównaniu z 14,6% dla banków objętych ćwiczeniem.
W celu uzyskania dodatkowych danych prosimy o zapoznanie się informacjami na stronie internetowej EBA oraz z indywidualnym raportem dla PKO Banku Polskiego.
- Wyniki TWS 2018
PKO Bank Polski został poddany testowi warunków skrajnych przeprowadzonym przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) w listopadzie 2018 r. w ścisłej współpracy z Komisją Nadzoru Finansowego. W teście wzięło udział 48 banków z 15 krajów Unii Europejskiej (UE) i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EWG), obejmujących 70% aktywów sektora bankowego Unii.
Ćwiczenie oparto na wspólnym podstawowym scenariuszu makroekonomicznym (baseline) i skrajnym (adverse scenario) obejmujących trzyletni horyzont, przyjmując za punkt wyjściowy dane z końca 2017 r. W scenariuszu skrajnym zidentyfikowano ryzyka systemowe, które mogą stanowić zagrożenie dla stabilności finansowej sektora bankowego w UE, m.in. wzrost produktu krajowego brutto (PKB) w UE o -1,2%, -2,2% i 0,7% odpowiednio w 2018, 2019 i 2020 r., z odchyleniem o -8,3% od poziomu odniesienia na koniec 2020 r. Główne zmiany w porównaniu z 2016 r. to zmiana metodologii ryzyka kredytowego w związku z wdrożeniem MSSF 9 oraz zmiana metodologii ryzyka rynkowego.
Test warunków skrajnych wykazał odporność PKO Banku Polskiego na negatywne scenariusze makroekonomiczne, w których poziomy kapitału spełniają wymagane normy nadzorcze, głównie ze względu na silną bazę kapitałową, na którą składają się skumulowane zyski, a także pozytywny wpływ modelu biznesowego i bilansu Banku zdominowanego przez tradycyjne instrumenty finansowe (kredyty, depozyty). Nawet w niekorzystnym scenariuszu prognozowany współczynnik kapitału Tier 1 dla PKO Banku Polskiego pozostaje na stosunkowo wysokim poziomie 15,93% w 2020 r. w porównaniu ze średnią 10,3% dla wszystkich banków objętych testem.W celu uzyskania dodatkowych informacji dotyczących konstrukcji scenariuszy, przyjętych założeń oraz metodologii prosimy o zapoznanie się informacjami na stronie internetowej EBA oraz z indywidualnym raportem dla PKO Banku Polskiego. Komunikat o zakończeniu testu warunków skrajnych przez EBA w 2018 r. jest również dostępny na stronie Komisji Nadzoru Finansowego.
- Ćwiczenie ujawniające 2018
PKO Bank Polski uczestniczył w corocznym ćwiczeniu ujawniającym przeprowadzonym przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) w grudniu 2018 r.
W ramach tego ćwiczenia EBA monitoruje bankowe pozycje kapitałowe, ekspozycje na ryzyko, dźwignie finansowe i jakość aktywów dla 130 banków w 25 krajach Unii Europejskiej (UE) i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dane zostały opublikowane dla dwóch okresów referencyjnych - 31 grudnia 2017 r. i 30 czerwca 2018 r. Ogólnie sektor bankowy w UE nadal korzysta z pozytywnych zmian makroekonomicznych w większości krajów europejskich, co przyczyniło się do wzrostu akcji kredytowej, dalszego wzmocnienia banków wskaźniki kapitałowe i poprawa jakości aktywów. Rentowność pozostaje średnio niska i nie osiągnęła jeszcze zrównoważonego poziomu.
PKO Bank Polski zachował korzystną pozycję kapitałową w porównaniu do innych europejskich banków. Współczynnik kapitału podstawowego Tier I Banku wynoszący 16,12% w czerwcu 2018 r. był znacznie powyżej średniej 14,5% dla banków objętych ujawnieniem.W celu uzyskania dodatkowych danych prosimy o zapoznanie się informacjami na stronie internetowej EBA oraz z indywidualnym raportem dla PKO Banku Polskiego.
- Ćwiczenie ujawniające 2017
PKO Bank Polski został uwzględniony w ćwiczeniu ujawniającym przeprowadzonym przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) w listopadzie 2017 r. we współpracy z Komisją Nadzoru Finansowego.
Ćwiczenie objęło 132 banki z 25 krajów Unii Europejskiej (UE) i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, dla których opublikowano dane dotyczące pozycji kapitałowych, ekspozycji na ryzyko, ekspozycji dźwigni i jakości aktywów. Dane zostały ujawnione na najwyższym poziomie konsolidacji według stanu na grudzień 2016 r. i czerwiec 2017 r. na podstawie sprawozdawczości nadzorczej.
PKO Bank Polski osiągnął lepsze wyniki od europejskich konkurentów w sektorze bankowym pod względem wskaźnika kapitału podstawowego Tier 1, który wyniósł 16% w czerwcu 2017 r. w porównaniu z 14,3% dla banków objętych ćwiczeniem.W celu uzyskania dodatkowych danych prosimy o zapoznanie się informacjami na stronie internetowej EBA oraz z indywidualnym raportem dla PKO Banku Polskiego.
- Wyniki TWS 2016
PKO Bank Polski został uwzględniony w teście warunków skrajnych przeprowadzonym przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) w lipcu 2016 r. w ścisłej współpracy z Komisją Nadzoru Finansowego.
Celem tego ćwiczenia było dostarczenie organom nadzorczym i uczestnikom rynku spójnych danych na temat odporności banków na niekorzystne scenariusze rynkowe, zgodnie ze wspólną metodologią przygotowaną przez EBA. Test warunków skrajnych przeprowadzono na próbie 51 banków z 15 krajów UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, obejmujących około 70% aktywów europejskiego sektora bankowego na najwyższym poziomie konsolidacji. PKO Bank Polski był jedynym polskim bankiem objętym badaniem.W celu uzyskania dodatkowych informacji dotyczących konstrukcji scenariuszy, przyjętych założeń oraz metodologii prosimy o zapoznanie się informacjami na stronie internetowej EBA oraz z indywidualnym raportem dla PKO Banku Polskiego. Komunikat o zakończeniu testu warunków skrajnych przez EBA w 2016 r. jest również dostępny na stronie Komisji Nadzoru Finansowego.
- Ćwiczenie ujawniające 2016
PKO Bank Polski uczestniczył w europejskim ćwiczeniu ujawniającym przeprowadzonym przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) w grudniu 2016 r. w bliskiej współpracy z Komisją Nadzoru Finansowego.
Kolejne z serii badań przeprowadzanych przez EBA, w których uczestniczył PKO Bank Polski miało na celu zwiększenie przejrzystości europejskiego sektora bankowego i wspieranie dyscypliny rynkowej poprzez dostarczenie szerokiego zakresu jednolitych danych, dotyczących m.in. rachunku wyników, funduszy własnych i adekwatności kapitałowej. Badanie objęło informacje pochodzące ze 131 instytucji z 24 krajów UE oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego według stanu na dzień 31 grudnia 2015 r. oraz 30 czerwca 2016 r.
Pozycja kapitałowa PKO Banku Polskiego pozostaje silna w porównaniu do innych banków. Współczynnik kapitału podstawowego Tier 1 wyniósł 13,86% na koniec czerwca 2016 r. w porównaniu ze średnią 13,6% dla wszystkich banków biorących udział w badaniu.
W celu uzyskania dodatkowych danych prosimy o zapoznanie się informacjami na stronie internetowej EBA oraz z indywidualnym raportem dla PKO Banku Polskiego. Komunikat o zakończeniu ćwiczenia ujawniającego przez EBA w 2016 r. jest również dostępny na stronie Komisji Nadzoru Finansowego.
- Ćwiczenie ujawniające 2015
PKO Bank Polski wziął udział w badaniu przejrzystości przeprowadzonym przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) zakończonym w listopadzie 2015 r.
Szczegółowe dane poszczególnych banków dotyczące ich pozycji kapitałowych, ekspozycji na ryzyko i jakości aktywów zostały udostępnione dla 105 banków z 21 krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w ramach stałego zaangażowania EBA na rzecz zwiększania przejrzystości w europejskim sektorze bankowym. Dane obejęły około 70% łącznych aktywów bankowych w UE odniesieniu do dwóch dat referencyjnych – 31 grudnia 2014 r. i 30 czerwca 2015 r.
Po raz pierwszy ćwiczenie ujawniające w 2015 r. opierało się głównie na sprawozdawczych danych nadzorczych, które są regularnie przekazywane EBA, z wyjątkiem danych na temat ekspozycji państwowych i wskaźnika dźwigni, które zostały dostarczone przez banki. W ten sposób obciążenie sprawozdawcze banków zostało znacznie zminimalizowane, dzięki wykorzystaniu już dostępnych danych, które przeszły rygorystyczne kontrole jakości.
PKO Bank Polski był jedynym polskim bankiem biorącym udział w ćwiczeniu. Bank potwierdził swoją stabilną pozycję kapitałową przedstawioną w sprawozdaniu finansowym.W celu uzyskania dodatkowych danych prosimy o zapoznanie się informacjami na stronie internetowej EBA oraz z indywidualnym raportem dla PKO Banku Polskiego.
- Wyniki TWS 2014
PKO Bank Polski uczestniczył w europejskich testach warunków skrajnych przeprowadzonych przez z Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) w październiku 2014 r., które po raz pierwszy objęły okres trzech lat.
Test warunków skrajnych w 2014 r. objął 123 grupy bankowe na terenie UE oraz Norwegii, które łącznie stanowią ponad 70% wszystkich aktywów bankowych Unii. Test jest koordynowany przez EBA i przeprowadzany we współpracy z Europejska Rada ds. Ryzyka Systemowego (ESRB), Komisją Europejską, EBC, a także właściwymi organami krajowymi. EBA opracował wspólną metodologię i zapewnił spójne i kompleksowe ujawnianie wyników; ESRB i Komisja Europejska przedstawiły podstawowe scenariusze makroekonomiczne.
Po dokonaniu przeglądu metodologii stosowanej w przeprowadzeniu testu warunków skrajnych w 2011 r., w obecnej edycji wprowadzono szereg istotnych zmian, m.in. szerszy trzyletni horyzont czasowy. Pełna odpowiedzialność za zapewnienie jakości i wiarygodność wyników została przekazana właściwym organom, w tym EBC.
W celu uzyskania dodatkowych informacji dotyczących konstrukcji scenariuszy, przyjętych założeń oraz metodologii prosimy o zapoznanie się informacjami na stronie internetowej EBA oraz z indywidualnym raportem dla PKO Banku Polskiego.
- Ćwiczenie ujawniające 2013
PKO Bank Polski z sukcesem przeszedł kolejne badanie adekwatności kapitałowej przeprowadzone przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) w ścisłej współpracy z Komisją Nadzoru Finansowego, zakończonym w grudniu 2013 r.
PKO Bank Polski po raz kolejny potwierdził silną pozycję kapitałową utrzymując w obu badanych okresach, czyli grudzień 2012 r. oraz czerwiec 2013 r. współczynnik wypłacalności oparty o kapitały typu Tier 1 przekraczający poziom 12 proc., czyli znacząco powyżej rekomendowanego przez EBA poziomu 9 proc. Kolejne z serii badań przeprowadzanych przez EBA, w których uczestniczy PKO Bank Polski miało na celu umocnienie zaufania inwestorów do kondycji europejskiego sektora bankowego, poprzez dostarczenie szerokiego zakresu jednolitych danych pochodzących z największych banków w Europie. Badanie przeprowadzono na próbie 64 banków o istotnej pozycji na rynkach krajów członkowskich UE.
Ćwiczenie ujawniające jest częścią wysiłków EBA na rzecz wspierania przejrzystości i dyscypliny rynkowej europejskiego sektora bankowego i stanowi uzupełnienie bieżących wysiłków banków, mających na celu poprawę ujawnień zgodnie z wymogami Filaru III (Basel III), określonymi w unijnej dyrektywie w sprawie wymogów kapitałowych (CRD).
PKO Bank Polski był jedynym polskim bankiem biorącym udział w tym badaniu. W ubiegłorocznym badaniu adekwatności kapitałowej przeprowadzonym przez EBA, w ścisłej współpracy z KNF, które dotyczyło zaleceń europejskiego nadzoru z grudnia 2011 r., w sprawie utworzenia przez banki tymczasowych buforów kapitałowych, PKO Bank Polski również uzyskał wynik znacznie powyżej wyznaczonych poziomów.
W celu uzyskania dodatkowych danych prosimy o zapoznanie się informacjami na stronie internetowej EBA oraz z indywidualnym raportem dla PKO Banku Polskiego.
- Wyniki TWS 2011
Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO Bank Polski) uczestniczyła w kolejnej edycji testów warunków skrajnych, organizowanych przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) w lipcu 2011 r. we współpracy z Komisją Nadzoru Finansowego (KNF), Europejskim Bankiem Centralnym (ECB), Komisją Europejską oraz Europejską Radą ds. Ryzyka Systemowego (ESRB).
Testy zostały przeprowadzone na grupie 91 banków obejmujących ponad 65% aktywów europejskiego sektora bankowego. Miały na celu oszacowanie odporności banków na Starym Kontynencie na negatywne scenariusze rynkowe w hipotetycznych warunkach skrajnych. Na potrzeby badania przyjęto 5-proc. współczynnik wypłacalności dla funduszy typu Core Tier 1 jako poziom odniesienia dla porównania kondycji banków, uczestniczących w testach. Testy przeprowadzone zostały na podstawie restrykcyjnych założeń makroekonomicznych (obejmujących dynamikę PKB, stopę bezrobocia, inflację, stopy procentowe, kursy walutowe oraz zmianę cen nieruchomości) przygotowanych przez ECB dla każdego z krajów Unii Europejskiej. Na potrzeby testów przyjęte zostało założenie o niezmienności bilansu banków w stosunku do grudnia 2010 roku. Nie zostały również uwzględnione planowane strategie rozwoju biznesu oraz inne działania zarządcze.
Scenariusz bazowy przyjęty w testach był oparty o prognozy gospodarcze Komisji Europejskiej z jesieni 2010 roku, a scenariusz niekorzystny zakładał wystąpienie w latach 2011-2012 roku następujących wydarzeń gospodarczych: serii szoków wewnątrz Unii Europejskiej (związanych m.in. z trwającym kryzysem zadłużenia rządowego państw strefy euro), światowego negatywnego szoku popytowego, którego źródłem byłyby Stany Zjednoczone, oraz deprecjacji dolara amerykańskiego wobec wszystkich walut.
Zgodnie z wynikami testów realizacja opisanego wyżej scenariusza niekorzystnego spowodowałaby wzrost skonsolidowanego współczynnika wypłacalności dla funduszy typu Core Tier 1 Grupy PKO Banku Polskiego do poziomu 12,2% na koniec roku 2012 wobec poziomu 11,8% według stanu na koniec roku 2010 (z uwzględnieniem zysku zatrzymanego za 2010 rok). Tym samym ustalony przez organizatorów stress testów minimalny poziom odniesienia w wysokości 5% zostałby znacznie przekroczony.
„Zarówno ubiegłoroczna, jak i tegoroczna edycja badania, potwierdzają, iż PKO Bank Polski jest jedną z najbardziej odpornych na szoki instytucji uczestniczących w teście. Wykazuje zysk w każdym ze scenariuszy. Jednocześnie należy pamiętać, że tego rodzaju analizy są tylko uzupełnieniem procedur zarządzania ryzykiem i okresowych stress testów prowadzonych wewnątrz Banku” – mówi Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.
Wysoka odporność PKO Banku Polskiego na negatywne scenariusze makroekonomiczne, potwierdzona wynikami testów, jest rezultatem m.in.: koncentracji działalności Banku na terenie Polski, charakteryzującej się stabilną sytuacją makroekonomiczną, silnej bazy kapitałowej, opartej głównie na zakumulowanych zyskach, oraz dominacji w strukturze bilansu Banku tradycyjnych instrumentów finansowych (kredyty, depozyty).
Dodatkowe informacje
Szczegółowe wyniki testu zarówno dla scenariusza bazowego, jak i niekorzystnego, wraz z informacjami o ekspozycjach kredytowych PKO Banku Polskiego wobec rządów i jednostek samorządu terytorialnego można znaleźć w załączonych tabelach przygotowanych zgodnie z jednolitym, opracowanym przez EBA, szablonem.
Testy warunków skrajnych zostały przeprowadzone zgodnie z jednolitą, przygotowaną przez EBA, metodologią zawierającą kluczowe założenia (w tym założenie o stałości bilansu i jednolitym traktowaniu ekspozycji sekurytyzacyjnych). Metodologia ta została opublikowana w „EBA Methodological note”. Informacje dotyczące scenariusza bazowego zostały umieszczone jedynie w celu umożliwienia porównań. Zarówno scenariusz bazowy, jak i scenariusz niekorzystny, nie powinny być wykorzystywane jako prognoza sytuacji Banku ani w żaden sposób porównywane do innych informacji publikowanych przez Bank.
W celu uzyskania dodatkowych informacji dotyczących konstrukcji scenariuszy, przyjętych założeń oraz metodologii prosimy o zapoznanie się informacjami na stronie internetowej EBA i z indywidualnym raportem wydanym dla PKO Banku Polskiego.
- Wyniki TWS 2010
PKO Bank Polski jako jedyny z Polski bezpośrednio uczestniczył w testach warunków skrajnych, przeprowadzonych w lipcu 2010 r. na próbie 91 banków z 20 krajów Unii Europejskiej. Wyniki uzyskane przez PKO Bank Polski znacząco przekraczają wskaźniki adekwatności kapitałowej, przyjęte na potrzeby testów jako minimalne.
Testy były przeprowadzane w ramach mandatu przyznanego przez Europejską Radę Ministrów Finansów (ECOFIN) i koordynowane przez Komitet Europejskich Nadzorców Bankowych (CEBS) we współpracy z Europejskim Bankiem Centralnym (EBC), krajowymi organami nadzorczymi (w Polsce - Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego – UKNF) oraz Komisją Europejską. Celem testów była ocena ogólnej odporności sektora bankowego UE oraz zdolności banków do absorbowania potencjalnych wstrząsów, wpływających na wzrost ryzyka kredytowego i rynkowego, w tym ryzyka kraju, w oparciu o jednolite, dla wszystkich banków uczestniczących w teście, scenariusze makroekonomiczne (odniesienia i niekorzystne) dla 2010 i 2011 r.
W wyniku założonego scenariusza niekorzystnego oszacowany poziom wskaźnika adekwatności kapitałowej dla funduszy podstawowych Tier 1 osiągnąłby w przypadku PKO Banku Polskiego 15,7% w 2011 r. w porównaniu z 13,3% na koniec 2009 r. W scenariuszu niekorzystnym, uwzględniającym dodatkowy wstrząs wynikający z ryzyka krajów, tzw. „sovereign risk”, współczynnik obniżyłby się o 0,3 punktu procentowego, do wartości 15,4% na koniec 2011 r., w porównaniu z minimalnym dopuszczalnym poziomem 4%.
Wyniki testów warunków skrajnych wskazują nadwyżkę funduszy podstawowych na poziomie 2 825 mln euro w PKO Banku Polskim w stosunku do wymaganego na poziomie 6% wskaźnika adekwatności kapitałowej dla funduszy podstawowych Tier 1, przyjętego jedynie dla potrzeb testów. PKO Bank Polski potwierdza wyniki przeprowadzonych na poziomie UE testów warunków skrajnych. Wyniki te zostały również przedyskutowane z bankiem przez UKNF. Testy warunków skrajnych są uzupełnieniem procedur zarządzania ryzykiem i okresowych „stress testów”, prowadzonych w PKO Banku Polskim według zaleceń Bazylejskiego Komitetu Nadzoru Bankowego (Filar 2 Bazylei II), zgodnie z wymogami Dyrektywy w sprawie wymogów kapitałowych (CRD) oraz polskimi regulacjami.
Biorąc pod uwagę fakt, iż testy warunków skrajnych zostały przeprowadzone w oparciu o szereg kluczowych, wspólnych, upraszczających założeń (np. założenie o stałości pozycji bilansowych), informacje na temat scenariuszy stanowiących punkt odniesienia przekazywane są jedynie dla celów porównawczych i nie powinny być interpretowane jako prognozy. Wyniki uzyskane na podstawie scenariusza niekorzystnego nie powinny być traktowane jako obraz rzeczywistej sytuacji lub możliwych bieżących potrzeb kapitałowych. Testy warunków skrajnych nie są także prognozami wyników, ze względu na fakt, iż scenariusze niekorzystne przyjmują możliwe, aczkolwiek skrajne założenia, których prawdopodobieństwo realizacji nie jest zbyt wysokie.
W celu uzyskania dodatkowych informacji dotyczących konstrukcji scenariuszy, przyjętych założeń oraz metodologii prosimy o zapoznanie się informacjami na stronie internetowej EBA.