Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki
Budowa innowacyjnych polskich domenowych modeli językowych i platformy usługowej do serwowania modeli wielozadaniowych wewnątrz Banku
PKO Bank Polski uzyskał dofinansowanie z Unii Europejskiej na projekt „Budowa innowacyjnych polskich domenowych modeli językowych i platformy usługowej do serwowania modeli wielozadaniowych wewnątrz Banku”.
Celem projektu jest wprowadzenie nowoczesnych, inteligentnych metod przetwarzania i analizy danych nieustrukturyzowanych z użyciem neuronowych modeli językowych. Wytworzony będzie także nowy model generatywny dla języka polskiego zaadaptowany do dziedziny finansowej. Zostanie również zbudowana platforma usługowa do analizy i generowania zagadnień językowych w domenie bankowej
Rezultatami projektu będą m.in.:
- uniwersalny model architektury platformy usługowej,
- model danych, organizacja fizyczna danych i struktury fizyczne,
- zaadaptowane do dziedziny finansowej modele reprezentacyjne i generatywne dostępne dla języka polskiego,
- nowa metoda grupowania,
- nowa metoda klasyfikacji typu few-shot,
- nowy model enkodera do reprezentowania tekstów
- nowy re-rankinger wyników dla domeny bankowej,
- generator odpowiedzi w języku naturalnym na bazie wyników wyszukiwania,
- model generacji tekstów domenowych dla wielu różnorodnych instrukcji.
Odbiorcami końcowymi rezultatów projektu będą zarówno komórki wewnętrzne jak i klienci Banku. Opracowane rozwiązanie będzie wykorzystane podczas rozmów z klientami banku, w celu rozpoznania i rozwiązania zgłaszanych problemów. Natomiast wewnątrz Banku rozwiązanie będzie wpierało m.in. konsultantów w uzyskiwaniu odpowiedzi na zadane pytanie bez konieczności angażowania pracowników helpdesku merytorycznego.
Efektami projektu będą usprawnienia procesów grupowania i wyszukiwania tekstów, streszczania wyników a także upraszczania języka czy prowadzenie dialogu z użytkownikiem.
Projekt obejmuje zarówno badania przemysłowe jak i prace rozwojowe. Projekt rozpocznie się na IV a zakończy na VIII Poziomie Gotowości Technologicznej.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Numer projektu: FENG.01.01-IP.01-A028/23-00
Projekt realizowany w Centrali oraz oddziałach w woj. mazowieckim.
Okres realizacji projektu: 01-12-2024 do 30-11-2027
Wartość projektu: 16 918 839,55 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 9,2 mln PLN zł.
Projekty europejskie
Uruchomienie w PKO Banku Polskim usług wykorzystujących tokeny i smart kontrakty w oparciu o technologię blockchain
Tytuł projektu: Uruchomienie w PKO Banku Polskim usług wykorzystujących tokeny i smart kontrakty w oparciu o technologię blockchain.
Numer projektu: POIR.01.01.01-00-0756/18
Projekt realizowany w Centrali oraz 65 oddziałach w woj. łódzkim.
Okres realizacji projektu: 2019-06-01 do 2021-11-30
Wartość projektu to: 13 364 635.51 PLN, w tym dofinansowanie z UE to 6 627 277.68 PLN
Głównym celem projektu jest opracowanie platformy do świadczenia usług z wykorzystaniem tokenów i smart kontraktów na bazie technologii blockchain. Planowana do opracowania platforma umożliwi kontrolę emisji i obrotu tokenami oraz ograniczy możliwości spekulacji na wyemitowanych tokenach,
Realizację projektu zaplanowano w 7 etapach. Projekt rozpoczyna się od badań przemysłowych, które będą realizowane przez 3 etapy projektu, mające na celu zdobycie nowej wiedzy w zakresie tworzenia założeń dla funkcjonowania usług tokenizacji i smart kontraktów w technologii blockchain. W kolejnych etapach prowadzone będą prace rozwojowe.
Ważną częścią niniejszego projektu będzie badanie uwarunkowań prawnych nowej technologii w sektorze bankowości.
BIOPUAP – chmurowy system uwierzytelniania biometrycznego
Tytuł projektu: BIOPUAP – chmurowy system uwierzytelniania biometrycznego
Numer projektu: POIR.01.01.01-0092/19
Projekt realizowany w Centrali oraz oddziałach w woj. pomorskim.
Okres realizacji projektu: 2020-01-10 do 2022-06-30.
Wartość projektu to: 10 968 785,00 PLN, w tym dofinansowanie z UE to 5 244 005,25 PLN
Głównym celem projektu jest umożliwienie klientom PKO BP korzystania z multimodalnej biometrii w oddziałach Banku, a także w kanałach mobilnych. W wyniku realizacji projektu powstaną rozwiązania umożliwiające klientowi pozostawienie swoich próbek biometrycznych w oddziale stacjonarnym Banku lub kanale mobilnym. Daje to możliwość weryfikacji tożsamości klienta bez posiadania przez niego przy sobie dokumentów. Realizacja projektu bezpośrednio wpłynie na wzmocnienie procesu uwierzytelniania tożsamości dla operacji realizowanych przez klientów i pracowników Banku. W konsekwencji poprawie ulegnie zwiększenie bezpieczeństwa usług bankowych ale także usług społecznych świadczonych za pomocą Profilu Zaufanego. Projekt będzie realizowany w ramach czterech etapów badawczych – dwa etapy zaplanowano jako badania przemysłowe i kolejne dwa jako prace rozwojowe.
Modele i techniki zarządzania poprawnością i aktualnością danych podstawowych klientów/obywateli w dużej instytucji finansowej przy wykorzystaniu modelowania samouczącego
Tytuł projektu: Modele i techniki zarządzania poprawnością i aktualnością danych podstawowych klientów/obywateli w dużej instytucji finansowej przy wykorzystaniu modelowania samouczącego.
Numer projektu: POIR.01.01.01-00-0287/19
Projekt realizowany w Centrali oraz oddziałach w woj. wielkopolskim.
Okres realizacji projektu: 2020-04-01 do 2022-07-31.
Wartość projektu to: 13 853 653,75 PLN, w tym dofinansowanie z UE to 5 541 461,50 PLN
Głównym celem projektu jest opracowanie:
- metodyki czyszczenia danych o klientach banku,
- Centralnego Rejestru Klientów,
- algorytmu samouczącego się do wykrywania i eliminowania zduplikowanych rekordów o klientach,
- modelu predykcji starzenia się danych o klientach. Rezultatem projektu będzie nowy produkt, który będzie wykorzystywany w codziennej pracy banku.
W zamyśle Wnioskodawcy ma być to Centralny Rejestr Klientów, który będzie zawierał dane o klientach pochodzące z wielu źródeł. Rejestr będzie zawierał dane poprawne, spójne i z akceptowalną przez użytkownika liczbą duplikatów. Będzie także zawierał procedury i mechanizmy jego utrzymywania tj. zapewnienie aktualności i poprawności przechowywania w nich danych.Model audytu oparty na metodyce ciągłej oceny ryzyka i mechanizmów kontrolnych z wykorzystaniem metod statystycznych i sztucznej inteligencji
Tytuł projektu: Model audytu oparty na metodyce ciągłej oceny ryzyka i mechanizmów kontrolnych z wykorzystaniem metod statystycznych i sztucznej inteligencji
Projekt realizowany w Centrali oraz oddziałach w woj. małopolskim.
Numer projektu: POIR.01.01.01-00-1284/20
Okres realizacji projektu: 2021-03-01 do 2023-08-31.
Wartość projektu to: 13 227 912,04 PLN, w tym dofinansowanie z UE to 5 291 164,82 PLN
Przedmiotowy projekt ma na celu przeprowadzenie prac rozwojowych umożliwiających rozwój modelu audytu wewnętrznego polegający na uzupełnieniu go o ciągłą, automatyczną ocenę ryzyka i funkcjonowania mechanizmów kontrolnych z wykorzystaniem metod statystycznych i sztucznej inteligencji (tzw. audyt ciągły). Zaprojektowany i stworzony zostanie prototypu Platformy audytu ciągłego złożonej z modułów dotyczących:
- wyliczania KRI,
- modeli predykcji KRI,
- pomiaru efektywności mechanizmów kontrolnych.
Projekty krajowe
System uwierzytelniania i dostarczania cyfrowej tożsamości w banku PKO BP
Tytuł projektu: System uwierzytelniania i dostarczania cyfrowej tożsamości w banku PKO BP
Numer projektu: MAZOWSZE/0057/19
Projekt realizowany w Centrali.
Okres realizacji projektu: 2020-02-01 do 2021-09-30.
Wartość projektu to: 8 600 952,50 PLN, w tym dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju to 3 968 569,75 PLN
Celem projektu jest opracowanie prototypu systemu, który znacznie zwiększy poziom bezpieczeństwa użytkowników (nie tylko w sieci) i uprości korzystanie z usług zdalnych poprzez zastosowanie zaawansowanych, wieloskładnikowych i skalowalnych metod uwierzytelniania oraz przechowywania i zarządzania cyfrową tożsamością z użyciem sieci blockchain.