Ryzyko ESG

Zarządzanie ryzykiem ESG w PKO Banku Polskim

Zarządzanie ryzykiem ESG (Środowiskowym, Społecznym i Ładu Korporacyjnego) stanowi ważny element systemu zarządzania w PKO Banku Polskim. Ze względu na swój przekrojowy charakter, ryzyko ESG oddziałuje na szereg obszarów działalności Banku, obejmując zarówno ocenę wpływu czynników ESG na funkcjonowanie Grupy Kapitałowej Banku, jak i szczegółową analizę efektów działalności w kontekście szeroko rozumianego otoczenia.

Definicje związane z ryzykiem ESG zostały zawarte w Strategii zarządzania ryzykiem w PKO Banku Polskim S.A. i Grupie Kapitałowej PKO Banku Polskiego S.A.

Na potrzeby sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w ocenie portfela Bank przyjmuje definicję środowiskowego (w tym klimatycznego) ryzyka fizycznego i ryzyka przejścia zgodną z Rozporządzeniem w sprawie wymogów kapitałowych CRR III:

  • ryzyko fizyczne jako część ryzyka środowiskowego, oznacza ryzyko wszelkich negatywnych skutków finansowych dla instytucji, spowodowanych obecnym lub przyszłym wpływem fizycznych skutków czynników środowiskowych na kontrahentów tej instytucji lub na inwestowane przez nią aktywa
  • ryzyko przejścia jako część ryzyka środowiskowego, oznacza ryzyko wszelkich negatywnych skutków finansowych dla instytucji, spowodowanych obecnym lub przyszłym wpływem przejścia na gospodarkę zrównoważoną pod względem środowiskowym na kontrahentów tej instytucji lub na inwestowane przez nią aktywa.

W badaniu istotności zidentyfikowano 10 rodzajów ryzyka związanych z klimatem, które podzielono na dwie kategorie:

  •  ryzyka fizyczne związane z klimatem,
  •  ryzyka przejścia wynikające ze zmiany klimatu.

W odniesieniu do pozostałych procesów związanych z tradycyjnie rozumianym ryzykiem bankowym ryzyko klimatyczne jest identyfikowane i zarządzane w ramach procesów oceny ryzyka ESG.

Branża, w której Grupa Kapitałowa Banku prowadzi działalność operacyjną nie ma istotnego, bezpośredniego wpływu na klimat. Wpływ ten przejawia się przede wszystkim pośrednio poprzez udzielane klientom finansowania. Dlatego w Banku przeprowadzany jest szereg projektów i analiz na poziomie klienta i portfela, który ma na celu tworzenie rozwiązań i narzędzi, wspierających zarządzanie ryzykiem ESG.

Prowadzone działania mają na celu m.in.:

  • uwzględnienie wyników testów klimatycznych w polityce kredytowej,
  • rozwój modeli oceny ryzyka kredytowego, uwzględniających aspekty ESG,
  • zapewnienie zgodności z Wytycznymi EBA Guidelines EUNB 16 dotyczącymi zarządzania ryzykiem ESG.
    • Zarządzanie ryzykiem ESG jest nadzorowane przez Zarząd Banku, który ustala ramy zarządzania ryzykiem oraz zapewnia zgodność działań z politykami Banku.
    • Jednostki biznesowe identyfikują ryzyko ESG na wczesnym etapie, oceniając ryzyko w relacjach z klientami.
    • Jednostki zarządzania ryzykiem przeprowadzają niezależną ocenę ryzyka ESG.

    PKO Bank Polski systematycznie ocenia wpływ ryzyka ESG na decyzje kredytowe, analizując czynniki środowiskowe, społeczne oraz związane z ładem korporacyjnym w kontekście zdolności kredytowej klientów. Kredyty klasyfikowane są na podstawie ich wpływu na ESG oraz wpływu ESG na daną transakcję.

    Ocena ryzyka ESG w procesie kredytowym realizowana jest również poprzez stosowanie polityk kredytowych dla branż/sektorów – opisanych w Sprawozdaniu Zrównoważonego Rozwoju, które jest częścią Sprawozdania z działalności Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego S.A.

    W pierwszej połowie 2024 roku, na potrzeby zarządzania i raportowania ryzyka ESG, Zarząd Banku uchwalił zasady klasyfikacji portfela kredytowego, które określają w szczególności kryteria identyfikacji i klasyfikacji ekspozycji finansujących działania z zakresu ochrony środowiska, polityki społecznej i ładu korporacyjnego.

    Bank wyróżnia cztery klasy ekspozycji finansujących działania z zakresu ochrony środowiska, polityki społecznej i ładu korporacyjnego:

    • ekspozycje wspierające zrównoważony rozwój, które dotyczą finansowania działalności gospodarczej mającej pozytywny wpływ na środowisko, a w szczególności przyczyniającej się do osiągnięcia opisanych w art. 9 Taksonomii UE celów środowiskowych oraz dotyczą finansowania działalności mającej pozytywny wpływ na społeczeństwo i społeczności.
    • ekspozycje zrównoważone środowiskowo, które dotyczą finansowania działalności gospodarczej spełniającej kryteria opisane w art. 3 Taksonomii UE.
    • ekspozycje o neutralnym wpływie na środowisko, które dotyczą finansowania działalności gospodarczej, wobec której nie jest możliwe przypisanie celu środowiskowego oraz nie zostały zakwalifikowane do klasy ekspozycji wspierających cele zrównoważonego rozwoju, do klasy ekspozycji zrównoważonych środowiskowo oraz nie zostały zakwalifikowane do klasy ekspozycji o negatywnym wpływie na środowisko.
    • ekspozycje o negatywnym wpływie na środowisko, które dotyczą finansowania działalności gospodarczej przyczyniającej się do znaczącej emisji gazów cieplarnianych, zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby, wycinki lasów, produkcji odpadów, niszczenia bioróżnorodności czy nadmiernego wykorzystywania zasobów naturalnych.

     

    Dodatkowo, Bank uwzględnia wpływ ryzyka klimatycznego na zabezpieczenia kredytowe, przeprowadzając kompleksową ocenę zarówno ryzyka fizycznego, jak i ryzyka przejścia na gospodarkę niskoemisyjną.

    W badaniu za 2024 rok uwzględniono wpływ czynników ESG, ze szczególnym uwzględnieniem czynników ryzyka klimatycznego w kartach tych rodzajów ryzyka, w których Bank zauważa potencjalną materializację wpływu ryzyka ESG tj. w ryzyku kredytowym, ryzyku stopy procentowej, ryzyku płynności (w tym finansowania), ryzyku walutowym, ryzyku operacyjnym, ryzyku utraty reputacji, ryzyku braku zgodności oraz ryzyku postępowania.

    Szczegółowe informacje o zarządzaniu ryzykiem klimatycznym znajdują się w Raporcie „Adekwatność kapitałowa oraz inne informacje Grupy Kapitałowej Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Polskiego Spółki Akcyjnej podlegające ogłaszaniu według stanu na 31 grudnia 2024 roku”.

  • Elementem zarządzania ryzykiem z zakresu ochrony środowiska jest strategiczny limit tolerancji na ryzyko ESG. Miarą tolerancji tego ryzyka jest iloraz wartości kredytów dla klientów z branż wysokoemisyjnych i wartości sumy bilansowej Banku. Według stanu na dzień 31 grudnia 2024 roku udział kredytów dla klientów z branż wysokoemisyjnych wyniósł 0,13% (przy limicie tolerancji dla Banku ≤ 1,6% % i Grupy Kapitałowej Banku ≤ 1,6%) wobec wartości na koniec 2023 roku wynoszącej 0,19% (przy limicie tolerancji dla Banku ≤ 1,6% i Grupy Kapitałowej Banku ≤ 1,6%). Limit ten jest monitorowany kwartalnie i raportowany do Zarządu Banku.

    Jednym z narzędzi analitycznych wykorzystywanych do oceny odporności portfela kredytowego na ryzyka środowiskowe w ramach zarządzania ryzykiem klimatycznym w instytucjach finansowych są klimatyczne testy warunków skrajnych.

    Bank opracował własną metodykę stres-testów klimatycznych, zaprojektowaną na podstawie standardów wyznaczonych przez Europejski Bank Centralny (dalej: EBC 2022), scenariuszy klimatycznych NGFS oraz dostępnych uznanych publikacji dotyczących materializacji ryzyka klimatycznego z perspektywy strat kredytowych instytucji finansowych. Umożliwia ona uwzględnienie szerokiego zakresu czynników klimatycznych, o ile istnieje możliwość ich kwantyfikacji z perspektywy sprawozdań finansowych klientów lub zmiennych występujących w modelach ryzyka kredytowego.

    W grudniu 2024 roku Bank przeprowadził klimatyczny stres-test portfela kredytowego klientów korporacyjnych na dzień 31 grudnia 2023 roku. Analizowano wpływ ryzyka fizycznego (susze i powodzie) oraz wpływ ryzyka przejścia (polityczne i prawne - zmiany cen uprawnień do emisji gazów cieplarnianych; technologiczne - koszty przejścia na technologie niskoemisyjne) na oceny ratingowe klientów, a także wskaźniki prawdopodobieństwa niewykonania zobowiązań i oczekiwanej straty kredytowej.

    Scenariusze analizowane są w 3 horyzontach czasowych (1 rok, 3 lata, 30 lat), co pozwala na dokładną analizę ryzyka w krótkim, jak i długim terminie. Szczegółowe informacje o klimatycznych testach warunków skrajnych znajdują się w Sprawozdaniu Zrównoważonego Rozwoju, które jest częścią Sprawozdania z działalności Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego.

    Dzięki zaawansowanemu podejściu do zarządzania ryzykiem ESG, PKO Bank Polski S.A. zapewnia pełną zgodność z obowiązującymi regulacjami oraz angażuje się w transparentne raportowanie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, wspierając tym samym transformację sektora finansowego ku bardziej zrównoważonemu modelowi.