Oprocentowanie kredytu: co musisz wiedzieć przed podjęciem decyzji

Grafika w aktualności

Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Oprocentowanie kredytów hipotecznych jest jednym z najważniejszych czynników, które trzeba wziąć pod uwagę przy ich wyborze. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania RRSO pozwala na szybkie i proste porównanie ofert kredytu hipotecznego. Pamiętajmy, aby porównywać ze sobą zobowiązania na ten sam czas i kwotę.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO)

  • Dzięki rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania RRSO możesz szybko i prosto porównać oferty kredytu hipotecznego.
  • Pamiętaj, aby porównywać ze sobą zobowiązania na ten sam okres i kwotę.
  • Oprócz oprocentowania nominalnego, rzeczywista roczna stopa oprocentowania RRSO uwzględnia także inne koszty, które towarzyszą kredytowi hipotecznemu, np. prowizja za udzielenie kredytu i ubezpieczenia.

Wkład własny i zdolność kredytowa

  • Aby otrzymać kredyt hipoteczny, musisz spełnić podstawowe warunki – mieć odpowiednią zdolność kredytową i minimalny wkład własny.
  • W skrócie zdolność kredytowa to możliwość spłaty kredytu z odsetkami w terminach określonych w umowie.
  • Pamiętaj, że każdy bank inaczej definiuje zdolność kredytową.

Oprocentowanie stałe czy zmienne?

Gdy starasz się o kredyt hipoteczny, może się zdarzyć, że staniesz przed wyborem rodzaju oprocentowania. Ta decyzja ma duży wpływ na spłatę kredytu. Czym różni się oprocentowanie stałe od zmiennego? Z którego rozwiązania skorzystać? Przeanalizujmy to.

W przypadku oprocentowania stałego, rata kredytu ze stałą stopą procentową będzie miała taką samą wysokość przez określony czas. Stałe oprocentowanie nie zmienia się, nawet jeśli Rada Polityki Pieniężnej podwyższy lub obniży stopy procentowe.

Stałe oprocentowanie sprawia, że rata kredytu znajduje się na tym samym poziomie przez konkretny czas – min. 5 lat lub więcej w zależności od banku.

Sytuacja wygląda całkiem inaczej w przypadku oprocentowania zmiennego. Kredyt ze zmiennym oprocentowaniem opiera się na aktualnie obowiązujących wskaźnikach referencyjnych, które są zawarte w umowie.

Oprocentowanie zmienne jest ustalane na podstawie 2 parametrów:

  • Pierwszy z nich to stawka WIBOR: WIBOR 1M, WIBOR 3M lub WIBOR 6M, co wskazuje liczbę miesięcy, po upływie których oprocentowanie będzie aktualizowane.
  • Drugim parametrem jest marża, od której zależy zmienne oprocentowanie w skali roku. Nie masz wpływu na wysokość stawki WIBOR, ale możesz negocjować wysokość marży np. przez dobór dodatkowych produktów do kredytu z oferty banku. Takim produktem może być ubezpieczenie, karta kredytowa i inne.

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na długie lata, dlatego należy dokładnie rozważyć wszystkie dostępne opcje.

Jeśli szukasz kredytu hipotecznego, zapoznaj się z ofertą PKO Banku Polskiego.