Jak złożyć wniosek o mediację online w serwisie iPKO?
Upewnij się, że dane wszystkich kredytobiorców/pożyczkobiorców są aktualne. Poprawny nr telefonu, adres e-mail i korespondencyjny są potrzebne do obsługi wniosku. Każdy z klientów może zmienić swoje dane w serwisie iPKO, na infolinii lub w oddziale.
Online
- 1
W serwisie iPKO przejdź do Moich spraw i wybierz kolejno: Dyspozycje i zaświadczenia → Nowa dyspozycja → Kredyty hipoteczne → Wniosek o mediację
- 2
Wybierz kredyt hipoteczny lub pożyczkę hipoteczną do przekształcenia i potwierdź, czy zapisane dane wszystkich kredytobiorców są poprawne
- 3
Wybierz mediatora do postępowania mediacyjnego i nasz oddział, w którym podpiszesz ugodę
Prezes Sądu Polubownego przy KNF sam wybierze mediatora, jeśli Ty i my nikogo nie wybierzemy, nasze wybory będą różne, lub dany mediator będzie niedostępny. Jeżeli zrezygnujesz z wyboru mediatora, a my nie – mediacje poprowadzi mediator wskazany przez nas
- 4
Wyraź potrzebne zgody i podpisz narzędziem autoryzacji umowę o mediację
Pozostali kredytobiorcy/pożyczkobiorcy mają 14 dni na podpisanie wniosku, który złożysz w serwisie iPKO lub na naszej specjalnej platformie, do której link dostaną e-mailem i SMS-em.
W oddziale
- 1
Udaj się do naszego oddziału, który obsługuje kredyty hipoteczne
- 2
Pomożemy Ci złożyć wniosek o mediację
Zobacz, jak złożyć wniosek o mediację w iPKO
Masz już umowę o mediację? Teraz odbędzie się postępowanie mediacyjne
- Jak przebiega postępowanie mediacyjne?
Gdy Ty i inni kredytobiorcy/pożyczkobiorcy złożycie podpis, my podpiszemy umowę o mediację i przekażemy ją do Sądu Polubownego przy KNF.
- O kolejnych krokach w procesie mediacji, w tym terminach spotkań, drogą mailową poinformuje Cię Sąd Polubowny lub mediator – aktualny status mediacji sprawdzisz na stronie KNF
- Najpierw spotkasz się z mediatorem, a następne – z mediatorem i naszym pełnomocnikiem
- Na kilka dni przed spotkaniem mediacyjnym dostaniesz indywidualną propozycję przeliczenia kredytu lub pożyczki hipotecznej na PLN – na tej podstawie ustalimy pozostałą kwotę kredytu do spłaty w PLN i wzór umowy ugody
- Koszty Sądu Polubownego, które wynikają z regulaminu sądu, pokrywamy my
- Spotkania odbywają się online, a postępowanie przed Sądem Polubownym jest poufne
- Jeżeli dojdziemy do porozumienia, kolejnym krokiem jest podpisanie ugody we wcześniej wybranym przez Ciebie oddziale
- Wszyscy kredytobiorcy lub pożyczkobiorcy muszą podpisać ugodę tego samego dnia
- Zadzwoni do Ciebie nasz konsultant – wspólnie ustalicie termin podpisania ugody. Sprawdź, czy nie masz zablokowanego numeru naszej infolinii: 81 535 60 60.
- Co jeszcze musisz wiedzieć?
Na tym etapie nie możesz już zmieniać treści warunków i załączników. Wszystkie uwagi do treści tych dokumentów powinny zostać zgłoszone i wyjaśnione w trakcie mediacji. Jeśli na tym etapie kredytobiorca lub pożyczkobiorca zechce coś zmienić – wtedy cały proces musi zacząć się od początku.
- Podpisanie ugody może wiązać się ze zmianami w księdze wieczystej nieruchomości – złożymy wniosek w sądzie wieczystoksięgowym po podpisaniu ugody. Jeśli będą potrzebne dodatkowe dokumenty, dowiesz się o tym w czasie mediacji
- Jeśli wymagana będzie zmiana wpisu hipotecznego, a w księdze wieczystej nieruchomości będą wpisy, które uniemożliwią zmianę (np. postępowania egzekucyjne, ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością, postępowania podziałowe lub scaleniowe, niezgodności stanu faktycznego ze stanem ujawnionym w księdze wieczystej) – umowa o mediację i/lub ugoda nie będą mogły być zawarte przed zakończeniem tych postępowań i uregulowaniem stanu księgi wieczystej przez wykreślenie wpisów. Taka informacja przed podpisaniem umowy o mediację i/lub ugody, spowoduje że nie podpiszemy umowy o mediację i /lub ugody–możesz ponownie złożyć wniosek w serwisie iPKO, gdy stan księgi wieczystej będzie uregulowany
- Jeżeli dowiemy się o wpisach, które uniemożliwiają zmiany w księdze wieczystej po podpisaniu umowy o mediację, cały proces musi zacząć się od początku, gdy stan księgi wieczystej będzie uregulowany
Obowiązek podatkowy
Przy rozliczeniu kredytu/pożyczki hipotecznej, możemy umorzyć Ci część zadłużenia, co zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego sprawi, że po Twojej stronie powstanie przychód, a po naszej stronie wystąpi obowiązek informacyjny (sporządzanie PIT-11).
- Co musisz wiedzieć?
- Zawsze wystawiamy PIT-11, gdy przedmiotem ugody jest pożyczka hipoteczna lub kredyt konsolidacyjny
- Umorzenie przypada proporcjonalnie na każdego kredytobiorcę, który zawiera ugodę
- Jeżeli na mocy ugody kredyt/pożyczka hipoteczna jest umorzony/umorzona, ewentualny obowiązek zapłaty podatku wystąpi w kolejnym roku
- Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę przy analizie propozycji ugodowych?
- Efekt podatkowy może wpłynąć na wymiar ekonomiczny zawieranej ugody
- Przez wysokość umorzenia możesz wejść w wyższy próg podatkowy (32% zamiast 12%), przez co należny podatek będzie wyliczony w oparciu o wyższy próg
- Kiedy nie zapłacisz podatku?
Sytuacje, w których nie wystawimy Ci PIT-11, określa rozporządzenie Ministra Finansów z 11 marca 2022 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe (dalej RMF). Żebyśmy mogli zastosować preferencję podatkową z RMF, przy podpisywaniu ugody musisz podpisać oświadczenie o tym, że:
- kredyt mieszkaniowy był zaciągnięty na realizację 1 inwestycji mieszkaniowej
- nie skorzystałeś z zaniechania poboru podatku od kwot umorzonych wierzytelności z tytułu kredytu mieszkaniowego, który był zaciągnięty na realizację innej inwestycji mieszkaniowej
Weryfikacja spełnienia warunków RMF prowadzona jest dla każdego kredytobiorcy – wszyscy składają oświadczenie
- Kiedy zapłacisz podatek?
Jeżeli nie spełniasz warunków RMF (w szczególności skorzystałeś już z zaniechania poboru podatku od kwot umarzanych wierzytelności z tytułu kredytu mieszkaniowego zaciągniętego na realizację innej inwestycji mieszkaniowej), wykażemy przychód z tytułu umorzenia w informacji podatkowej (PIT-11) – wyślemy ją do Ciebie i Twojego urzędu skarbowego po zakończeniu roku, w którym zrealizowano umorzenie.
W swoim rocznym zeznaniu podatkowym powinieneś uwzględnić przychód wykazany na PIT-11 i zapłacić podatek wg skali podatkowej. Wykazany przychód może zwiększyć średni dochód, który przypada na członka Twojej rodziny. Pamiętaj o tym, jeśli korzystasz ze wsparcia, które zależy od wysokości tego dochodu.
Pamietaj!
- PIT-11 to jedynie informacja, której otrzymanie nie wiąże się automatycznie z koniecznością zapłaty podatku – To ty dokonujesz ostatecznej oceny skutków podatkowych ugody.
- Jeśli nie wiesz, czy możesz skorzystać z RMF, szczególnie gdy ugoda dotyczy pożyczki hipotecznej lub kredytu konsolidacyjnego, skonsultuj się z doradcą podatkowym, urzędem skarbowym lub Krajową Informacją Skarbową.
Do sporządzenia PIT-11 wykorzystamy Twój adres zamieszkania podany w umowie ugody. Jeżeli adres jest nieaktualny, zmień go w serwisie iPKO lub w naszym oddziale, zanim podpiszesz umowę ugody.
Ryzyka
- Ryzyko stopy procentowej
Miesięczna rata kredytu składa się z 2 części – kapitałowej i odsetkowej. Część odsetkowa, w przypadku zmiennej stopy procentowej, zależy od:
- wysokości kapitału do spłaty
- naszej marży
- wysokości ustalonego wskaźnika (np. WIBOR 3M)
W przypadku kredytu hipotecznego lub pożyczki hipotecznej, przez ryzyko stopy procentowej rozumiemy niebezpieczeństwo negatywnego wpływu zmiany wysokości wskaźnika referencyjnego (np. wzrost wysokości wskaźnika WIBOR) na wysokość odsetkowej części raty kredytu i całkowity koszt kredytu/pożyczki hipotecznej.
Wysokość wskaźnika referencyjnego zależy pośrednio od wielu czynników, np.:
- wysokości stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej
- inflacji
- podaży pieniądza
- cykli koniunkturalnych
- wysokości PKB
- zmiany sposobu wyznaczania wskaźnika przez jego administratora
Nie możemy przewidzieć, jak będzie kształtował się wskaźnik referencyjny za kilka, kilkanaście, a tym bardziej za kilkadziesiąt lat. Nie możemy też przewidzieć górnej granicy wzrostu wysokości WIBOR – ryzyko zmiany stopy procentowej jest nieograniczone.
Aby ograniczyć to ryzyko, dajemy kredytobiorcom/pożyczkobiorcom możliwość oprocentowania z wykorzystaniem stałej stopy procentowej przez 5 lat. Gdy pozostały czas spłaty kredytu/pożyczki hipotecznej po zawarciu ugody i aneksu będzie krótszy niż 5 lat, stała stopa procentowa będzie obowiązywała do końca obowiązywania umowy.
- Ryzyko istotnej zmiany lub zaprzestania publikacji wskaźnika referencyjnego WIBOR
Konsekwencją zastosowania oprocentowania z wykorzystaniem wskaźnika referencyjnego WIBOR jest możliwość wystąpienia istotnej zmiany lub zaprzestania publikacji wskaźnika referencyjnego. Wtedy może go zastąpić wskaźnik zastępczy lub referencyjna (główna) stopa procentowa banku centralnego. To może oznaczać wzrost odsetkowej części raty kredytu/pożyczki hipotecznej i tym samym całkowity koszt kredytu/pożyczki hipotecznej.
Zdolność kredytowa
Kiedy badacie moją zdolność kredytową?
Analizujemy Twoją zdolność kredytową, kiedy wzrosną raty kredytu po przewalutowaniu.
W jaki sposób poinformujecie mnie o konieczności badania zdolności kredytowej?
O potrzebie przeprowadzenia analizy zdolności kredytowej poinformujemy Cię przez:
- naszego pełnomocnika
- e-mailowo
- SMS-em