2021-12-09

Na Ukrainie działa około 4 tys. firm z kapitałem polskim. Wartość tych inwestycji wynosi około 1 mld dolarów (źródło). Czy jest jeszcze miejsce na nowe biznesy i czy to dobry moment, by planować otwarcie przedsiębiorstwa na Ukrainie?

Firma Ukraina konto przelew bank

Posłuchaj podcastu: Biznes na Ukrainie

Polskie firmy na Ukrainie – masz jeszcze szansę

Pomimo bliskiej polsko-ukraińskiej współpracy na płaszczyźnie zarówno rynku pracy, jak i handlu, polskie firmy jeszcze nie wykorzystały w pełni potencjału ukraińskiego rynku. Wciąż mają możliwość, by na nim zaistnieć, a dziś jest to łatwiejsze niż kiedykolwiek. 

Mieszkam na Ukrainie od 30 lat, a w biznesie działam od 24 i uważam, że teraz jest najlepszy moment, by wejść na ten rynek. Kilka czy kilkanaście lat temu, gdy pojawiały się tu pierwsze polskie firmy, to był zupełnie inny rynek. Ukraina zmienia się bardzo dynamicznie z każdym rokiem i dziś daje polskim firmom znakomite perspektywy – mówi Ireneusz Derek, przedsiębiorca, prezes firmy Plastics Ukraina. – Rynek ukraiński jest wciąż bardzo chłonny i jest jeszcze dużo miejsca na wiele biznesów. Próg wejścia nie jest jeszcze tak wysoki jak w Polsce.Ci, którzy nie zdecydowali się na to wcześniej, mają już ostatnią szansę. 

Gdzie jest miejsce dla mojej firmy?

Wśród branż, w których polskie przedsiębiorstwa mogą zaistnieć, znajduje się na pewno przemysł rolno-spożywczy. To jeden z motorów ukraińskiej gospodarki, a jednocześnie jedna z najmocniejszych branż w Polsce. 

Nasze firmy mają też szansę na osiągnięcie finansowego sukcesu w branży IT, jeśli zechcą blisko współpracować na tym polu z podmiotami ukraińskimi. Ten sektor za naszą wschodnią granicą odnotowuje roczne przychody o ponad 40 proc. wyższe i wciąż ma ogromny potencjał. Współdziałanie Polski i Ukrainy na tym polu może uczynić nas atrakcyjniejszymi dla wielkich światowych gigantów. 

­– Każdy, kto ma dobry produkt lub dobrą usługę, na pewno znajdzie swoje miejsce na Ukrainie. Jest tu grupa klientów zarówno na towary luksusowe, jak i – przede wszystkim – na masowe produkty wysokiej jakości – dodaje Ireneusz Derek. 

Ukraina jest drugim państwem europejskim pod względem powierzchni (po Rosji). Jej tereny zamieszkują prawie 42 mln ludzi. Polska jest dla Ukrainy drugim rynkiem eksportowym (za Chinami) oraz drugim największym dostawcą towarów z Unii Europejskiej (za Niemcami). W ujęciu globalnym Polska pozostaje czwartym najważniejszym partnerem handlowym Ukrainy (za Rosją, Chinami i Niemcami). Źródło: wspieramyeksport.pl

 

Oddział polskiej firmy na Ukrainie – od czego zacząć?

Start biznesu na nowym rynku nigdy nie jest łatwy. Korporacje i duże przedsiębiorstwa zazwyczaj rozpoczynają od bardzo dokładnego badania. Wnikliwa analiza otoczenia biznesowego i warunków prowadzenia działalności gospodarczej oraz potencjału dla danego sektora jest kluczowym elementem powodzenia takiej inwestycji. Mniejsze firmy rzadko jednak decydują się na tak kosztowne rozpoznanie rynku. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się metoda małych kroków i dobór odpowiednich partnerów biznesowych. Sukces w ogromnym stopniu zależy od tego, z kim podejmiemy współpracę. Pomagają w tym specjaliści oferujący fachową pomoc lub inni przedsiębiorcy, którzy tę drogę już pokonali i zechcą się taką wiedzą podzielić. Wśród podmiotów, które mogą okazać się pomocne, znajduje się Międzynarodowe Stowarzyszenie Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie oraz PAIH Ukraina

Firma na Ukrainie krok po kroku

Założenie firmy na Ukrainie jest bezpłatne. W pierwszej kolejności należy przygotować komplet dokumentów. W nich znajdą się najważniejsze informacje: 

  • nazwa firmy,
  • adres rejestracji,
  • rodzaj działalności,
  • wysokość kapitału zakładowego,
  • nazwisko dyrektora/kierownika firmy,
  • wybór systemu opodatkowania,
  • numer identyfikacji podatkowej (jeśli założyciel jest cudzoziemcem, musi złożyć wniosek o jego nadanie – procedura trwa 5 dni),
  • uchwały założycieli,
  • statut firmy (uchwalony i podpisany),
  • karty rejestracyjne. 

Przygotowaną dokumentację należy złożyć do państwowego rejestratora. Ta procedura zajmuje od 3 do 5 dni. Od razu po otrzymaniu potwierdzenia rejestracji firmy przedsiębiorca powinien dokonać wyboru sposobu opodatkowania i zwrócić się do organu podatkowego z wnioskiem o rejestrację jako płatnik podatku. Do tego niezbędne jest także wyrobienie firmowej pieczęci. Na tym etapie należy także zarejestrować firmę do ubezpieczenia zdrowotnego oraz podatku od towarów i usług. 

Konto firmowe na Ukrainie

Aby otworzyć firmę na Ukrainie, trzeba posiadać konto banku. Otwarcie rachunku i opłacenie kapitału zakładowego kończą procedurę rejestracji firmy. Od tej chwili przedsiębiorstwo może już proponować ukraińskim klientom swoje produkty lub usługi. Na Ukrainie działa około 80 banków i większość z nich posiada ofertę dla firm. Lista banków znajduje się TUTAJ

Dla firmy z polskim kapitałem interesująca może być propozycja w Kredobanku należącym w 100% do PKO Banku Polskiego. Kredobank poza standardową ofertą ma polskojęzyczny zespół do obsługi klientów biznesowych znad Wisły oraz usługi specjalne, dostępne tylko klientom PKO Banku Polskiego. Więcej o ofercie Kredobanku

Przelew firmowy na Ukrainę

Ukrainy nie dotyczą ułatwienia w przelewaniu pieniędzy obowiązujące wewnątrz Unii Europejskiej. Przelew wykonywany na Ukrainę jest przelewem międzynarodowym poza Wspólnotą, a zatem operacja jest bardziej skomplikowana (przeczytaj artykuł: Jak działają przelewy międzynarodowe?). Koszt przelewu może wynieść nawet 250 euro + koszty banku korespondenta. 

Według moich analiz czas realizacji przelewu z Ukrainy do Polski wynosi od 1 do 3 dni, a na Ukrainę od 2 do 4 dni. Gdy jednak firma jest klientem Kredobanku i PKO Banku Polskiego, może zlecać przelewy, które są realizowane w ciągu zaledwie jednego dnia roboczego. Jest to możliwe, bo oba banki mają połączone systemy informatycznewyjaśnia Wiktor Karpinec, dyrektor zespołu Ukraińsko-Polskiego Biznesu w Kredobanku. Koszty przelewów między tymi bankami są stałe i jedne z niższych na rynku (więcej informacji). 

Wymiana walut na Ukrainie

Przelewy między Polską a Ukrainą są najczęściej zlecane w euro, dolarach i złotych. Do prowadzenia biznesu na Ukrainie natomiast jest wymagana hrywna. Firma może tutaj kupić walutę po dobrym kursie bezpośrednio u dealera walutowego w swoim banku. Przedsiębiorstwa, które dziennie przeprowadzają wiele międzynarodowych transakcji lub dokonują ich pomiędzy spółkami w grupie kapitałowej, mogą skorzystać z tzw. równoważącej wymiany walut jednego dnia (o tej samej wartości). Marża banku przy takiej operacji jest znikoma, np. w Kredobanku wynosi 0,01 hrywny. 

Kredyt firmowy na Ukrainie

Firmy na Ukrainie nie mogą liczyć na tak bogatą ofertę różnych form finansowania dostępnych w Polsce. Słabszy dostęp do kredytów, leasingów i innych produktów finansowych stanowi poważną barierę w rozwoju ukraińskich firm. W jeszcze trudniejszej sytuacji są przedsiębiorstwa, które dopiero rozpoczęły swoją działalność i nie mają historii.  Firmy z polskim kapitałem mogą jednak posiłkować się wsparciem banku spółki matki z Polski. 

Jeśli inwestor prowadzi swój biznes w Polsce i chce na Ukrainie otworzyć swoją spółkę, wówczas może skorzystać z gwarancji, jakiej udzieli PKO Bank Polski. Na tej podstawie Kredobank udzieli spółce finansowania na prowadzenie działalności na Ukrainie. To ogromne ułatwienie dla polskiego biznesu – mówi Wiktor Karpinec z Kredobanku. 

Jeśli firma na Ukrainie ma kontrahenta z Polski, może uzyskać tzw. kredyt eksportera na podstawie zawartej umowy ze swoim odbiorcą, np. na 180 dni. Zabezpieczeniem kredytu będzie przelew od kontrahenta. 

Dodatkowe usługi bankowe na Ukrainie

Wśród popularnych usług bankowych, z jakich korzystają firmy z polskim kapitałem, znajduje się m.in. usługa Mt940, czyli raporty o przelewach wykonywanych na rachunku bankowym spółki-córki na Ukrainie. Firmy też często otwierają konta dla pracowników w swoim banku, aby pensje mogły być przekazywane szybciej i taniej. 

Na Ukrainie firma może sporo zyskać na produktach depozytowych, np. lokaty w hrywnach oferują nawet około 9% zwrotu rocznie, a oszczędzanie w dolarach 1%. 

Z ciekawego rozwiązania bankowego mogą skorzystać firmy IT z Polski zatrudniające jednoosobowe firmy z Ukrainy. Kredobank udostępnia usługę, która od strony firmy polega na wykonaniu 2 przelewów (dokładnie 2 komunikatów SWIFT), aby przekazać płatność (pensję) w walucie (EUR lub USD) np. dla 100 pracowników-kontraktorów. Biorąc pod uwagę, że każdy jednorazowy przelew może średnio kosztować ok. 50 euro, to oszczędności dla firmy mogą być znaczące. 

Uwaga na pułapki!

Przedsiębiorca rozpoczynający działalność na Ukrainie powinien korzystać tylko z profesjonalnych doradców. Jeśli ktoś proponuje załatwienie czegoś szybciej, lepiej i taniej, natychmiast powinno to wzbudzić niepokój. Eksperci i doświadczeni biznesmeni ostrzegają przed wręczaniem łapówek, które wciąż są dużym problemem na Ukrainie. Taka droga na skróty jest najczęściej początkiem końca firmy z polskimi korzeniami. Działając w innym kraju i w innej kulturze, przestrzeganie tych podstawowych zasad jest szczególnie ważne.

Eksperci Kredobanku – Kontakty

Chcesz, aby ekspert PKO Banku Polskiego zorganizował wideokonferencję dla Twojej firmy z Kredobankiem?

Kontakt

 

Informację zawarte na stronie mają charakter informacyjny, reklamowy i nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia usług doradztwa podatkowego ani pomocy prawnej.