2020-06-18

Poznaj aktualną ocenę kondycji gospodarki oraz prognozy ekonomistów PKO Banku Polskiego na 2021 rok.

Aktualna ocenę kondycji gospodarki

Ekonomiści PKO Banku Polskiego co kwartał publikują raport dotyczący aktualnego stanu gospodarki w Polsce i na świecie. Czerwcowe opracowanie skupia się na skutkach i możliwych scenariuszach funkcjonowania gospodarczego po wybuchu pandemii COVID-19.

Pełna wersja raportu

Czy wyjdziemy silniejsi z kryzysu?

Polska nie uniknie recesji, ale może pozostać „kryzysowym mistrzem Europy”. Wrażliwość krajowej gospodarki na kryzys ogranicza szereg czynników: duża skala ekspansji fiskalno-monetarnej, dywersyfikacja oraz korzystna struktura gospodarki, konkurencyjność oraz brak nierównowag makroekonomicznych (szczególnie niskie zadłużenie publiczne i sektora prywatnego).

- Skoordynowana reakcja polityki fiskalnej i monetarnej zredukowała ryzyko masowych bankructw firm i gwałtownego wzrostu bezrobocia. Wskaźniki wyprzedzające sugerują już poprawę koniunktury. Ożywienie gospodarcze będzie jednak miało raczej kształt litery U, a nie V, czyli wychodzenie z kryzysu będzie trwało dłużej niż do końca tego roku – podkreśla Piotr Bujak, główny ekonomista PKO Banku Polskiego.

- Prognozujemy, że w Polsce recesja w 2020 będzie relatywnie płytka, a w 2021 może nastąpić silne odbicie. Po dnie kryzysu w 2q20 (szczególnie w kwietniu) każdy kolejny miesiąc i kwartał powinien przynosić poprawę dynamiki aktywności gospodarczej. Wyniki gospodarki w krótkim terminie zdeterminowane są przez tempo odmrażania aktywności. Później większe znaczenie będzie mieć skuteczność antykryzysowych mechanizmów wpływających na stan rynku pracy i zachowanie potencjału gospodarki oraz zmiany w otoczeniu zewnętrznymwyjaśnia Piotr Bujak.

Skala pomocy publicznej

Krajowy pakiet fiskalny jest jednym z najbardziej hojnych w całej UE i bez wątpienia najhojniejszym w Europie Środkowej i Wschodniej. Dominacja skali polskiego pakietu jeszcze rośnie po uwzględnieniu, że aż do 60% z wartej 100 mld zł Tarczy Finansowej PFR, zasilającej krajowe przedsiębiorstwa w płynność, może być efektywnie pomocą bezzwrotną – czytamy w raporcie.

Biznes w trakcie i po pandemii

Pandemia zamroziła światowy handel, co w krajowym handlu zagranicznym było szczególnie widoczne w usługach, gdzie eksport w marcu spadł o 10,6% r/r, a import o 14,7% r/r. Eksport towarów obniżył się o 7,5% r/r, a import o 4,5% r/r.

Według autorów raportu tylko 5 spośród 27 wybranych najważniejszych branż w 2q20 zanotuje zbliżony poziom (+/- 5%) przychodów jak rok wcześniej (2q19). Będą to: budownictwo, telekomunikacja, usługi informatyczne, a wśród branż przemysłowych produkcja wyrobów farmaceutycznych oraz papieru i wyrobów z papieru. Z kolei bardzo dużego spadku przychodów, być może powyżej 40% r/r, spodziewamy się w przypadku produkcji i sprzedaży samochodów, produkcji odzieży i obuwia, zakwaterowania i gastronomii, biur podróży oraz kultury, rozrywki i rekreacji.

Prognozujemy, że w przypadku 19 z 27 największych sektorów, odpowiedzialnych za 72% przychodów w tej grupie, ujemna dynamika roczna przychodów utrzyma się również w 3q20. Przy założeniu braku silnych szoków wtórnych, w tym silnej drugiej fali epidemii, spodziewamy się, że w 4q20 przychody w większości analizowanych sektorów zbliżą się do poziomu notowanego rok wcześniej.

Trendy wynikające ze zmiany sytuacji

Dostrzegamy kilka pokryzysowych trendów, które mogą sprzyjać rozwiązaniu globalnych problemów i wyzwań, ale przeplatają się one z poważnymi wyzwaniami i negatywnymi implikacjami obecnego kryzysu w długim terminie.

  • Deglobalizacja poprzez ograniczenie funkcjonowania międzynarodowych korporacji w modelu ścisłej specjalizacji i koncentracji produkcji, większa dywersyfikacja dostaw i skracanie łańcuchów produkcyjnych, m.in. przenoszenie produkcji z Chin bliżej konsumentów w USA oraz Europie Zachodniej (potencjalna szansa dla polskiego przemysłu oraz sektora usług).
  • Przyspieszenie cyfryzacji poprzez większe wykorzystanie technologii informatycznych i telekomunikacyjnych (szansa dla mającego duży potencjał polskiego sektora ICT).
  • Nasilenie automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych - szansa dla krajowej gospodarki wobec negatywnych trendów demograficznych i spadającej łącznej produktywności czynników wytwórczych.
  • Wzrost znaczenia idei zrównoważonego rozwoju - większe znaczenie jakości środowiska, edukacji i ochrony zdrowia oraz innych usług publicznych, a mniejsze znaczenia samego tempa wzrostu PKB.
  • Deurbanizacja - migracje poza duże miasta wraz z upowszechnianiem się pracy zdalnej oraz realizacją idei bardziej zrównoważonego rozwoju.
  • Wzrost roli państwa w gospodarce - większe znaczenie interwencjonizmu państwowego w obliczu nieefektywności rynku w kryzysowych warunkach.
  • Wzrost zadłużenia publicznego i sektora przedsiębiorstw - koszty antykryzysowych działań pozostawią ślad w postaci wzrostu obciążenia długiem.
  • Długi okres realnie ujemnych stóp procentowych - konieczne, aby nie obniżać długu poprzez recesyjno-deflacyjne dostosowania fiskalne.
  • „Zimna wojna” na linii USA-Chiny - walka o prymat w światowej gospodarce.
  • Wzrost protekcjonizmu na świecie i zaburzenie jednolitego rynku w UE.

Pełna wersja raportu

Chcesz porozmawiać o biznesie? Zostaw swój numer, a oddzwoni nasz doradca

Kontakt

 

Informację zawarte na stronie mają charakter informacyjny, reklamowy i nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia usług doradztwa podatkowego ani pomocy prawnej.