SUROWCE ROLNE:
- Zboża: IGC prognozuje spadki zbiorów zbóż na świecie w sez. 2022/23, głównie za sprawą mniejszej produkcji na Ukrainie. Pierwsze dwa miesiące od wybuchu wojny spowodowały zwiększony import kukurydzy do Polski.
- Mleko: Światowy rynek mleka charakteryzuje malejąca podaż i rosnący popyt po pandemii. W efekcie ceny produktów mleczarskich kształtują się na nienotowanych dotychczas poziomach. Największy wzrost notuje się w przypadku masła.
- Drób: Pierwsze miesiące 2022 przyniosły odbicie w produkcji drobiu w Polsce. Mniejszy zasięg grypy ptaków oraz poprawa opłacalności chowu utrzymać mogą dynamikę wzrostu do końca 2022. Ceny drobiu rosną w ślad za drożejącymi paszami.
- Wieprzowina: Spadki produkcji unijnej wieprzowiny na początku 2022. Mimo wzrostów cen trzody chlewnej w 2q22 opłacalność produkcji pozostaje wciąż niska.
- Owoce: Utrzymuje się wciąż wysoka podaż jabłek – rekordowe zapasy w maju. Przy ograniczonym eksporcie owoców świeżych rośnie znaczenie przetwórstwa w zagospodarowaniu owoców.
- Warzywa: Wojna graniczyła sprzedaż mrożonych ziemniaków i warzyw z Polski. Wysoka dynamika cen warzy spod osłon nie odzwierciedla w pełni wzrostu cen nośników energii.
PRZETWÓRSTWO:
- Drożejące surowce rolne przekładają się na wyraźny wzrost kosztów w przetwórstwie. Niemniej firmy skutecznie przerzucają wzrosty na kolejne ogniwa łańcucha dystrybucji, co pozwala zwiększać zyski.