Zgodnie ze wstępnymi danymi GUS, w okresie styczeń-kwiecień 2024 eksport towarów z Polski wyniósł 116,6 mld EUR, a import osiągnął 112,3 mld EUR. W skali roku eksport spadł 2,2%, a import obniżył się nieco silniej - o 2,6%. Dodatnie saldo handlu zagranicznego ukształtowało się na poziomie 4,2 mld EUR i było ono zbliżone do 4,1 mld EUR obserwowanych przed rokiem.
W czterech pierwszych miesiącach 2024 obroty z pierwszą dziesiątką partnerów handlowych wyniosły 66,4% eksportu i było to o 0,2pp więcej r/r. Do połowy krajów z top-10 zanotowano roczny wzrost eksportu z Polski (w EUR), w tym najsilniejszy do Ukrainy (o 18,4%). Natomiast największy spadek polskiego eksportu r/r w krajach top-10 obserwowano w przypadku Słowacji (o 12,9%). W dalszym ciągu kontynuowana była spadkowa tendencja udziału polskiego eksportu do Unii Europejskiej (o 1,9pp r/r do 73,9%), jak również do strefy euro (o 1,6pp do 58,5%).
W okresie styczeń-kwiecień 2024 roczne spadki eksportu notowano we wszystkich sekcjach towarowych wg SITC, a największe zmniejszenie eksportu obserwowano w paliwach mineralnych, smarach i materiałach pochodnych (o 22,0%).
W samym kwietniu 2024 zanotowano wzrost eksportu o 4,5% r/r vs spadku o 8,5% w marcu, na co wpłynęły m.in. efekty kalendarzowe (w marcu – negatywny: o 2 dni robocze mniej r/r, w kwietniu – pozytywny: o 2 dni robocze więcej). Zgodnie z informacją NBP, spadki eksportu notowano w eksporcie m. in. dóbr inwestycyjnych, towarów zaopatrzeniowych oraz środków transportu i ich części (w tym akumulatorów elektrycznych i samochodów osobowych). Natomiast niewielki wzrost eksportu dotyczył dóbr konsumpcyjnych (w tym odbiorników telewizyjnych).